kosmetika, zdraví, krása

Starost a péče o pleť je velmi důležitá, jenomže na trhu je obrovské množství kosmetických přípravků a není vůbec jednoduché se v nich vyznat. Na co si dát pozor a jaké složení hledat na obalu, když je vám víc než 25 let a chcete si co nejdéle zachovat zdravou a krásnou pokožku?

Na co si dát pozor, když vybíráte kosmetiku?

To, co si každý den nanášíte na tvář, je velmi důležité. Naše tělo vstřebává až 60 % všech látek, které na sebe natřeme. Proto používejte kvalitní kosmetiku, která obsahuje prospěšné látky a co nejméně těch nebezpečných.

Škodlivé látky v kosmetice:

  • Sulfáty mají vlastnost, že se po smíchání s vodou dobře navazují na špínu a mastnotu, kterou odstraňují z pokožky. Odborníci už několik let studují karcinogenní účinky sulfátů. U citlivějších jedinců mohou způsobit podráždění pokožky a alergické reakce.
  • Ropné produkty jako minerální oleje, vazelína, parafín, propylenglykol sice udělají efekt krásnější pokožky, ve skutečnosti ji ale nijak nevyživí, pouze uzavřou póry. Výsledkem může být pokožka se sklonem k zánětům.
  • Parabeny slouží jako konzervační látky a jsou obsažené až v 90 % kosmetiky na trhu. Nicméně způsobují alergické reakce a současně s tím i hormonální nerovnováhu.

Začněte se o pleť strat co nejdříve a nezapomínejte používat masku na obličej

Po 25. roce věku se buňky obnovují pomaleji. Kůže ztrácí přirozený jas, ubývá kolagen, a tím i pevnost a pružnost pokožky. Objevují se první vrásky a je třeba se o pleť pořádně starat. Ženy se často intenzivněji zajímají o pleť až ve chvíli, kdy na tváři vykouknou skvrny, vrásky nebo suchá místa. Čím dřív ale začnete, tím lépe pro vás. Po 40. roce, kdy se pokožka rapidně vysušuje, může být už pozdě. Základem je rutina v péči o pleť, tedy každodenní ranní a večerní čištění pleti, používání masek na obličej, hydratace, aplikování denních a nočních krémů, případně opalovacích přípravků.

Důležité složky v kosmetice, které vám pomohou udržet pleť zdravou a pružnou:

  • kyselina hyaluronová (vyhlazuje pleť)
  • vitamin C (zpevňuje, rozjasňuje)
  • retinol čili vitamin A (obnovuje buňky a urychluje regeneraci)
  • ceramidy (působí jako prevence proti vráskám, hydratují)
  • vitamin E (detoxikuje a regeneruje)

Při výběru kosmetiky se vždy dívejte na její složení a vězte, že nejdražší nemusí vždy znamenat nejlepší. Řiďte se zdravým rozumem a sledujte, zda je v kosmetice skutečně dostatek přírodních látek, které vaší pokožce opravdu poskytnou nějakou výživu či hydrataci.