ucpaný nos

Rýma nebo ucpaný nos můžou být nepříjemné, zejména když se zdá, že příznaky dlouho nemizí. Naštěstí existuje několik věcí, které vám pomohou zmírnit nepříjemné pocity a ulevit si. V tomto článku se s vámi podělíme o několik užitečných tipů a rad, jak léčit ucpaný nos nebo rýmu.

Co způsobuje ucpaný nos a rýmu

Ucpaný nos může být způsoben alergií, nachlazením nebo chřipkou. Rýma (nebo také rinitida) je virové onemocnění. Toto onemocnění je velmi časté a projevuje se problémy s dýcháním, oteklou nosní sliznicí, kýcháním, pocitem ucpaného a plného nosu. Samotná rýma není tak závažné onemocnění, ale i lehké nachlazení může zkomplikovat život a zkazit náladu. U dospělých trvá obvykle týden, častá je i u dětí, kde se vyskytuje i opakovaně během krátkého období.

Obecně platí, že při běžném nachlazení nepotřebujete lékařskou pomoc. Pokud se však příznaky nezlepší nebo se zhorší, navštivte svého lékaře.

Domácí léčba ucpaného nosu a rýmy

Při léčbě ucpaného nosu a rýmy je nejlepší zaměřit se na snížení zánětu v nosních cestách. V případě prvních potíží s ucpaným nosem nebo rýmou, je důležité podniknout tyto základní kroky ke zmírnění příznaků, například:

  • Zvýšit příjem tekutin a zůstat tak hydratovaný. Může to pomoci zředit hlen a usnadnit jeho vypuzení.
  • Používat nosní sprej se solí nebo mořskou vodou. Fyziologický nosní sprej může pomoci vyčistit hlen a zmírnit zánět. Zařaďte i kloktání roztoku slané vody.
  • Ke zlepšení prostředí využít zvlhčovač vzduchu, který může pomoci snížit překrvení tím, že do vzduchu dodá vlhkost. 
  • Doporučuje se také vyhýbat dráždivým látkám, jako je cigaretový kouř a prach, protože ty mohou příznaky ještě zhoršit. 
  • Vyhýbání se některým potravinám, například mléčným výrobkům, může pomoci snížit ucpání nosu. 
  • Užívání volně prodejných léků, jako jsou antihistaminika a dekongestiva, pro uvolnění nosových dutin. Pokud trpíte alergií, může být účinné vyhýbat se známým alergenům (prach, roztoče, pyl, zvířecí chlupy apod.). Zde je důležité řešit problém s vaším alergologem.
  • Při rýmě a nachlazení je účinné i teplo. Pomoct může horká sprcha, pít horké tekutiny, jako je čaj nebo polévka, nebo inhalace a napařování s bylinkami.
  • Pokud příznaky přetrvávají, doporučujeme vyhledat lékaře.
Léky a přípravky na ucpaný nos

Dodržování těchto jednoduchých rad a tipů může pomoci zmírnit ucpaný nos a omezit rýmu. vdechování páry z horké sprchy nebo spuštění zvlhčovače vzduchu v místnosti může pomoci uvolnit ucpaný nos a snížit zánět.

Nosní spreje a dekongestiva na ucpaný nos

Vhodnou volbou pro úlevu od ucpaného nosu jsou volně prodejné dekongestanty ve formě nosní sprejů, kapek nebo gelů. Nosní spreje nebo i tablety mohou pomoci zprůchodnit nosní cesty a také zmírnit zánět. Je důležité mít na paměti, že tyto léky by se neměly používat dlouhodobě, protože při nadměrném užívání by mohly přinést potenciální vedlejší účinky až závislost. V každém případě se doporučuje poradit se s lékařem, pokud ucpaný nos přetrvává déle než 7 dní.

Prevence ucpaného nosu

Dekongestiva lze užívat také perorálně, aby se snížil otok sliznice a ulevilo se od ucpaného nosu. Běžně používaným dekongestivem je pseudoefedrin, který lze užívat ve formě tablet nebo tekutiny. Na rozdíl od antihistaminik, primárně tlumí příznaky spojené s nachlazením, rýmou nebo alergiemi. Kromě toho lze k léčbě ucpaného nosu a zmírnění rýmy použít nosní spreje. Tyto léky by se však měly používat střídmě, protože jejich nadužívání může vést k opětovnému ucpání nosu.

Kromě toho je důležité porozumět své situaci a před použitím jakéhokoli typu nosního spreje nebo dekongestantu se poradit s lékařem. Ty sice mohou krátkodobě ulevit od ucpaného nosu, ale mohou mít také vedlejší účinky, které mohou být při nesprávném použití škodlivé. Proto je lepší neriskovat používání takových léků bez rady lékaře.

Nosní spreje mohou pomoci dočasně uvolnit ucpaný nos tím, že zmenší oteklé tkáně v nosních průchodech. Kromě toho je ale důležité pití velkého množství tekutin a neustálá hydratace organismu. Dbejte také na čistotu prostředí a odstraňte věci, které by mohly způsobovat alergie – například koberce, závěsy, plyšové hračky, které jsou častým domovem roztočů. V neposlední řadě je důležité dostatečně odpočívat a vyhýbat se nebo dráždivým látkám, které mohou ucpaný nos způsobovat.

Jak předcházet ucpanému nosu 

Vyhýbejte se působení známých alergenů a dráždivých látek, jako je prach a zvířecí srst, které mohou vyvolat ucpaný nos. Skvělým způsobem, jak snížit pravděpodobnost vzniku ucpaného nosu, je udržovat vzduch v domácnosti čistý a bezprašný. Pravidelné utírání prachu, vysávání a čištění větracích otvorů může snížit pravděpodobnost kontaktu s alergeny, které mohou způsobit ucpaný nos. Kromě toho můžete zvážit použití zvlhčovače vzduchu, abyste udržovali vzduch v domácnosti vlhký, protože sušší vzduch může zhoršit ucpaný nos a rýmu. 

zatočte s rýmou

Nakonec můžete použít nosní sprej s fyziologickým roztokem, který vám pomůže odstranit z dýchacích cest všechny dráždivé látky, takže váš nos zůstane čistý. Ujistěte se, že máte doma dobře větraný vzduch, zejména v zimních měsících, kdy se kvalita vzduchu může snížit, abyste snížili pravděpodobnost, že budete mít ucpaný nos. 

Větrání místností a vyhýbání se silným chemickým látkám, jako jsou například umělé osvěžovače vzduchu, může pomoci vyčistit vzduch a snížit možnost nachlazení. Udržování vlhkosti v domácnosti na příjemné úrovni může být také prospěšné, abyste zabránili šíření bakterií a virů. 

Kromě toho je důležité udržovat si čisté ruce a nedotýkat se obličeje, protože to je častý způsob, jak se nakazit virem. V neposlední řadě je prospěšné dělat si pravidelné přestávky na čerstvém vzduchu venku, které vám pomohou pročistit dýchací cesty a zbavit se případného přetížení.

Kdy navštívit lékaře kvůli ucpanému nosu

Pokud vás trápí ucpaný nos nebo rýma v důsledku mírné alergie nebo nachlazení, udržování nosních cest vlhkých pomocí konvičky na vyplachování nosu, solného spreje nebo zvlhčovače vzduchu může pomoci snížit zánět a ucpání. V případě, že je ale ucpaný nos doprovázen navíc horečkou, bolestmi těla a kloubů, bolestmi hlavy, očí nebo jinými příznaky infekce, je nejlepší vyhledat lékaře.

Lékařskou pomoc vyhledejte i v případě, že příznaky ucpaného nosu a rýma přetrvávají dlouhodobě (více než 14 dní), kdy už se může se jednat o chronickou rýmu nebo nachlazení. Opakovaná nachlazení mohou vést k závažným infekcím, pokud nejsou správně léčena. I obyčejné smrkání, které člověk nepovažuje za nic vážného, může vyvolat sinusitidu (zánět vedlejších nosních dutin), bronchitidu (zánět průdušek) nebo dokonce vést k plicní infekci. V závislosti na rozšíření a závažnosti infekce by měly být předepsány látky, které snižují prokrvení sliznic, jako jsou ušní a nosní kapky, nebo dokonce antibiotika.