Bolest kolen je jednou z nejčastějších bolestí pohybového aparátu nejen u starších lidí, ale i u mladých a v mnoha případech se vyskytuje i v dětství. Příčin bolesti kolen je mnoho. Kromě různých úrazů a různých mechanických poškození může být příčinou výskyt zánětlivých onemocnění, metabolických poruch, ergonomické nerovnováhy, systematického přetěžování, nadváhy, nedostatku pohybu nebo u dětí v důsledku rychlého růstu. Bolest může přijít náhle s prudkým nárůstem intenzity nebo velmi nenápadně s dlouhodobým, postupně se zvyšujícím zhoršováním stavu.

Kolenní kloub

Před návštěvou lékaře byste měli znát alespoň základní informace o složení kloubu. Pokud umíte problémy přesněji popsat, alespoň laicky, urychlíte tím diagnostické předpoklady.


Koleno je složitý váhonosný kloub dolní končetiny. Její hlavní funkcí je ohýbání dolní končetiny a přenášení váhy nebo udržování rovnováhy pomocí hlezenních kloubů a pánve. Kolenní kloub se skládá ze čtyř kostí: stehenní kosti, čéšky, lýtkové kosti a holenní kosti. Aby bylo koleno dostatečně pevné, jsou kostěné části spojeny vazivovým aparátem pomocí předního a zadního zkříženého vazu. Mediální a laterální stabilitu udržují kolaterální vazy, konkrétně mediální a laterální (MCL a LCL).


Kolenní kosti jsou vpředu spojeny šlachou čtyřhlavého svalu stehenního a šlachou čéšky. Chrupavčité struktury menisků jsou zodpovědné za tlumení nárazů a vyrovnávání nerovností při pohybu. Neméně důležitou součástí pro funkci kolen jsou bursy. Jedná se o váčkovité útvary vyplněné synoviální tekutinou v oblasti, kde se svaly stýkají s kostmi. Jejich úkolem je snižovat tření při pohybu. Poškozením, přetížením nebo v důsledku zánětlivého procesu některé z popsaných částí kolene může dojít k bolesti, napětí nebo pocitu nepohodlí.

Nejčastější lokalizace bolesti kolene

Pokud bolest začíná v důsledku zranění, je většinou jasné, kde se nachází. Kromě bolesti se může objevit otok, vnější poranění a krevní podlitiny. První pomoc spočívá v ošetření povrchu a přiložení ledového obkladu. Koleno by pak mělo být ošetřeno protizánětlivým krémem, obvázáno a udržováno v klidu. Pokud se potíže zmírní, je vhodné po určitou dobu používat obvaz nebo dlahu. Pokud bylo zranění rozsáhlejší a bolest intenzivní, je vhodné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Bolest na zadní straně kolena nebo na vnější a vnitřní straně může znamenat poškození šlachy. V tomto případě je vhodné koleno po určitou dobu nepřetěžovat, obvázat a zalepit. Pomáhají také různé doplňky stravy a krémy. Pokud bolest ustoupí, je třeba posílit celý svalový aparát dolních končetin a protáhnout všechny zkrácené svaly.

Bolest kolene u dospívajících a sportovců

Jedním z nejčastějších syndromů je bolest v oblasti pod kolenem. Vyskytuje se především u dospívajících a sportovců. Velký čtyřhlavý sval stehenní se upíná v oblasti pod kolenem. Ten je zodpovědný za natahování kolene, takže se podílí na chůzi a běhu. V období růstu je kostní hmota pod kolenem oslabena a namáhána prací čtyřhlavého svalu stehenního. Aby nedošlo k poškození kosti, vyšle tělo signál v podobě bolesti. Aby nedošlo k poškození svalů nebo kostí, je nutné snížit zátěž a navštívit odborného lékaře. Užívá se výživa kostí a kloubů a je nutná rehabilitace. Magnetoterapie se nejčastěji podává na podporu osifikace. U aktivních sportovců je nutné omezit tréninkový proces na minimum, a to i na několik měsíců.

Při bolesti kolenních vazů je pravděpodobné, že jsou poškozeny mechanickým nebo zánětlivým poškozením. Kolenní kloub bývá oteklý a je přítomen otok, který může vyvolat pocit napětí. I v tomto případě je vhodný klidový režim, aplikace protizánětlivých krémů a bandážování. Je důležité vyhnout se močení do teplé vody a dlouhodobému sezení. Kolenní kloub by měl být v měřené flexi a noha ve zvýšené poloze. Pokud bolest přetrvává delší dobu, je nutné lékařské vyšetření.

Pokud vás neustále trápí bolest v koleni při běhu, chůzi nebo dřepu, může se jednat o poškození menisků. Menisky mohou být poškozeny dlouhodobým přetěžováním, prací v ergonomicky náročné poloze, ale zejména úrazem. Kromě poškození menisků může dojít k odtržení jejich částí, což mechanicky dráždí vnitřní prostor kolenního kloubu. Koleno otéká, bolest se stupňuje a v mnoha případech se v mezikloubních prostorech hromadí tekutina. Pokud lékař diagnózu potvrdí, v mnoha případech se řeší chirurgicky, tzv. artroskopií.

Ať už takový zákrok musíte podstoupit, nebo ne, důležitá je rehabilitace a cvičení. Nejvhodnější jsou izometrické cviky, které nezatěžují kloub a maximálně posilují sval. Jedním z nejdůležitějších cviků je cvičení kvadricepsů. Měla by se provádět několikrát denně.

Poškození čéšky nebo pately se ozývá bolestí při přetížení kolene, zejména při chůzi ze schodů. Nejčastěji dochází k poškození v důsledku opotřebení chrupavky (chondromalacie), kdy bolest přichází i v klidu, nebo v důsledku úrazu. Pokud je chrupavka jen mírně opotřebovaná, jsou indikovány přípravky, které zpomalují její degeneraci. V případě mechanického poškození je artroskopie nevyhnutelná. Důležitou součástí léčby je rehabilitace a cvičení. Koleno by mělo být po odeznění bolesti důkladně obvázáno dlouhodobým tejpováním.

Velmi vzácná, ale přesto se vyskytující bolest po porodu má specifické příčiny:

  • náhlý přírůstek hmotnosti, na který mohou reagovat i ostatní nosné klouby,
  • zatížený metabolismus,
  • oslabený kosterní systém,
  • hormonální změny.

Je více než pravděpodobné, že jakmile se tělo ženy vrátí do normálu, problémy zmizí. Zásadní je však úprava hmotnosti a dostatečná výživa bohatá na vitamíny a minerály, zejména vápník a kolagen v přirozené formě. Stejně důležitý je pohyb a dostatečný odpočinek a spánek.

Ve vzácných případech se může bolest kolen objevit i u dětí. Pokud nebereme v úvahu zranění, která jsou u dětí běžná, je to obvykle v důsledku růstu nebo extrémního přetížení při aktivních sportovních činnostech. Pokud bolest ustoupí v klidu, není nutné vyhledat lékařskou pomoc. Pokud si však dítě opakovaně stěžuje na bolest a vy si všimnete i otoku, je třeba koleno vyšetřit. Léčbu lze doplnit plaváním, které je pro pohybový aparát velmi prospěšné, a vhodnou stravou obohacenou o vitaminy a minerály.

Pokud máte životní styl, při kterém očekáváte opotřebení kloubů, nebo pokud máte dědičnou predispozici, je prevence na místě. Existuje mnoho způsobů, jak předcházet nejen nemocem a poruchám kloubů, ale také zraněním.

  • dostatek pohybu – používáme cílené cviky na posílení svalů a protahování, aerobní cvičení, cvičení ve vodě a plavání.
  • složení stravy a užívání doplňků stravy pro kosti a klouby
  • ochrana extrémně namáhaných kolen pomocí bandáží a tejpování.
  • kontrola hmotnosti
  • řešení a odstranění zánětlivých procesů v těle.
  • dostatečná regenerace – pobyt v lázních, pobyt u moře

Možná se již dlouho potýkáte s bolestmi kolen, přestože jste podstoupili lékařská vyšetření, léčbu, možná i operaci. V mnoha případech se z akutní bolesti stane bolest chronická a vy jste již bezmocní. Léky proti bolesti škodí trávicímu traktu a potíže přesto nezmizí. Musíte vědět, že péče o klouby bude dlouhodobá a stane se pro vás prioritou. Užitečné mohou být i takzvané babské rady.

  • vyhnout se koupání ve stojaté horké vodě.
  • zařaďte do svého jídelníčku vývar z kostí
  • kuřecí vnitřnosti nevyhazujte, ale snězte je.
  • obklad z listů jitrocele a kostivalu pomáhá proti bolesti
  • tinktura z komonice lékařské a alkoholu může ulevit od akutní bolesti.
  • octový obklad pomáhá při otocích
  • odvar z kopřivy pomáhá při zánětech

Je mnohem snazší investovat čas a peníze do prevence, než léčit opotřebované a zanedbané tělo. Pokud ze svého zdravého těla neustále čerpáte energii pro práci a život, dopřejte mu náležitý komfort a regeneraci. V opačném případě budete hlásit poruchy nejvíce namáhaných částí těla. A to jsou často jen vaše klouby. Neodmítejte signály, které vám mozek vysílá. Pokud je zachytíte včas, můžete žít život bez obtíží a bolesti.