jak obléct miminko v létě

Narodilo se vám miminko na jaře nebo na začátku léta? Jistě se radujete, že si společně užijete krásné slunečné dny. V této době bude vaše miminko potřebovat zvláštní péči, zvláště pokud se jedná o  oblečení. Jak oblékat novorozence v létě? A jak by měla vypadat výbava pro miminko na letní měsíce, abyste měli vše potřebné a děťátko mělo vzdušné oblečení, které ho ochrání před prudkými slunečními paprsky i průvanem? A nezapomeňte také na to, co se bude hodit pro miminko v kočárku v létě. 

Pozor na citlivou pokožku a termoregulaci

Jak obléct miminko z porodnice v létě? Při volbě oblečení pro miminko je nutné počítat s tím, že tělíčko novorozence ještě nebude zvládat termoregulaci, a tak se může při vyšších teplotách snadno přehřát. Ovšem v opačném případě může také velmi lehce prochladnout. Kojenecké oblečení tak musí být voleno velmi pečlivě a je potřeba ho měnit, přidávat či odebírat s každou změnou počasí. Jestli je miminko přehřáté, poznáte podle těchto znaků:

  • děťátko je neklidné a zpocené
  • má zarudlé nebo rudé tvářičky
  • na kůži se může objevit vyrážka, tzv. potničky. Ty se vyskytují hlavně na hrudníku a zádech a je zde velké riziko opruzenin
  • miminko se vrtí, kope a pláče

K těmto situacím dochází nejčastěji poté, když je příliš teplo a miminko má oblečeno více vrstev, popřípadě je ještě zakryto silnější peřinkou nebo dekou.

Pozor na dětskou termoregulaci
Pozor na dětskou termoregulaci

Kdy vyrazit s miminkem na procházku

 I v horkých dnech můžete s miminkem ven, ovšem pokud vládnou tropické teploty, zůstaňte přes den doma a na procházku vyrazte brzy ráno nebo později večer. Musíte-li ven i v době největšího horka, držte se ve stínu a dbejte na dostatek tekutin pro vás i děťátko. Ideální volbou je pobyt v přírodě na čerstvém vzduchu, případně u vody. Pamatujte na to, že teplota v kočárku je vždy větší než v jeho okolí, proto dobře zvažte, co do kočárku na léto pořídíte a kdy bude vhodné použít zavinovačku na léto, peřinku do kočárku na léto, lehkou deku a podobně, a kdy bude vhodné toto vybavení nechat doma. Večer se rychleji ochlazuje, musíte se připravit i na tuto variantu.

TIP: Mrkněte na příznaky alergií u dětí

Jak vybrat oblečení pro miminka na léto

Jak oblékat novorozence v létě? Tuto otázku si položí každá novopečená maminka. Nejdůležitější je, jaká teplota právě panuje, a kde se bude miminko s kočárkem pohybovat. Základem je vzdušné oblečení, které citlivou kůži miminka nepodráždí. Vhodnou volbou je bavlněné oblečení, košilka pro miminko, různá bodyčka pro novorozence nebo letní overal. Kvalitní dětské body nabízí i celá řada českých značek. naleznete na předchozím odkazu, nebo můžete navštívit i e-shop Promrnousky, kde naleznete velkou řadu kvalitních dětských body. Nabídka je široká, vybere si i ta nejnáročnější maminka. Oblečení vrstvěte, podle změn teploty pak můžete jednotlivé kusy přidávat nebo odebírat. Obvyklou radou je, že oblečení pro miminka na léto by mělo mít vždy o jednu vrstvu více než oblečení dospělého, to však za tropických teplot neplatí. Za velikého horka postačí jedna vrstva oblečení doplněná kalhotkami, čepičkou a popřípadě ponožkami. Miminko je možno zakrýt plenou nebo lehoučkou dekou. Určitě použijte také dětský krém na opalování s vysokým ochranným faktorem, do jednoho roku potřebuje dítě ochranu před přímým sluncem. Tato ochrana je nutná i při pobytu ve stínu. Větší dítě může být v kočárku v lehké košilce nebo bodyčku, ale vždy s lehkou čepičkou.

Dětské oblečení na léto
Dětské oblečení na léto

Miminko potřebuje tepelnou pohodu

Už znáte obecné zásady, jak oblékat novorozence v létě, ale ještě budete muset přizpůsobovat oblečení teplotním změnám. Během procházky miminko kontrolujte a množství oblečení upravujte podle potřeb a reakcí děťátka. Pravidelně sledujte, zda se maličké nepotí na zádech a za krkem. Jestliže máte pocit, že je miminko příliš zpocené, svlékněte mu některé vrstvy oblečení. Pokud je oblečení propocené, je nutné děťátko převléknout celé do suchého. Pokud by zůstalo v propoceném oblečení, stačí pak malý větřík a miminko rychle prochladne. Bude-li mít děťátko studený nos, bude to znamenat, že je mu zima. Ve večerním chladu můžete přidat bavlněný svetřík a tepláčky nebo jiné kalhotky a dečku do kočárku.

Pozor na náhlou změnu teploty

Maminky si občas neuvědomí, že pokud se na procházce budou pohybovat v různých prostředích, bude se také měnit teplota v kočárku, někdy i dost dramaticky. Pokud zamíříte z rozpáleného letního chodníku do klimatizovaného prostředí, například na nákup nebo vyřídit různé záležitosti, bude tepelný přechod velice prudký. Na rychlé změny teplot jsou miminka citlivá a ihned reagují. V případě, že vstupujete do výrazně chladnějšího prostředí, přidejte miminku jednu vrstvu oblečení nebo ho v kočárku přikryjte peřinkou nebo dekou. Tato pravidla platí i pro jízdu v autě s klimatizací. Nikdy také nenechávejte miminko v zaparkovaném autě, zde se teplota navyšuje během pár minut do takové výše, která by pro miminko mohla být osudná. Vždy mějte sebou i náhradní oblečení a oblečení navíc pro případ, že by se počasí náhle změnilo a výrazně se ochladilo. Do kočárkové tašky se pár kousků navíc vždy vejde a vy budete mít jistou, že vaše maličké neprochladne.

Buďte připraveni na zimu
Buďte připraveni na zimu

Péče o miminko v létě nezahrnuje pouze oblečení

V létě vždy platí, že miminko by nemělo být vystaveno přímému slunečnímu záření. V jeho kůži se totiž nenachází skoro žádné ochranné barvivo, je značně citlivá a jemná. Proto by spálení bylo otázkou jen málo minut. Nejmenší děti by ani neměly používat ochranné krémy, a to alespoň do věku půl roku. Poté se používají speciální jemné krémy a jen velice opatrně. Vždy je potřeba vyzkoušet, jak bude pokožka dítěte krém snášet. Také pozor na použití plenky k zakrytí kočárku. I když je plenka tenká a vzdušná, vytvoří v kočárku mikroklima, které se během půlhodiny může stát velice horkým a nebude se v něm dát dýchat. Používejte tedy plenku jako ochranu kočárku před přímým sluncem jen tehdy, nemůžete-li kočárek umístit do stínu. Důležitý je také podklad, na kterém děťátko leží. Je-li příliš hrubý nebo z nějakého jiného důvodu nepříjemný, můžete ho překrýt bavlněnou plenou nebo jinou dečkou. Miminku se pak bude ležet pohodlně a bude spokojené.

Jak vybavit kočárek v létě

Podložku do kočárku můžete pořídit i v designovém provedení a lze ji doplnit stejně provedenými ochrannými madly. Do většího kočárku lze zakoupit i vkládací tašku pro kojence. Podložky jsou oboustranné, dají se prát a ochrání původní potah kočárku. Povrch bývá v příjemné bavlněné úpravě, takže je pro děťátko příjemný a zaručí mu plnou pohodu. Další věcí, která dokáže nahradit stínicí plenku, je UV clona. Ochrání miminko před UV paprsky až do intenzity SPF 50+. Clona má jednoduché upevnění, takže ji lze připevnit během pár vteřin. Vaše miminko pak bude před sluníčkem plně chráněno.

Víte, že máte nabaleno vše potřebné?
Víte, že máte nabaleno vše potřebné?

Pozor na pitný režim

Nejen dospělí lidé, ale i miminka mají v horku větší nároky na příjem tekutin, a to, že mají žízeň, umějí dát najevo. Miminka, která maminka kojí, je dobré přikládat k prsu častěji, tělo maminky se přizpůsobí teplotě a mléko je řidší, takže tiší hlavně žízeň. Pitný režim miminka, které se krmí umělou výživou, se doplňuje kojeneckým čajem nebo převařenou vodou. Pozor také na přebalování, v horkých dnech by mělo být častější, aby se zabránilo vzniku opruzenin. Ideální je, když miminko může být alespoň na chvíli zanecháno bez plen, jen s holým zadečkem.