Čekáte miminko a chystáte se pustit do nákupů věcí pro miminko? Váháte, co všechno vlastně koupit a děsí vás výsledná cena? Máme pro vás dobrou zprávu. I výbavička pro miminko se dá pořídit za rozumnou cenu, když využijete naše tipy, jak ušetřit, a přesto zajistit miminku vše, co bude potřebovat. 

I když vás okolí neustále informuje o tom, co vše je potřeba koupit, určitě nebude nutné pořídit všechny doporučované nezbytnosti. Miminku bude jedno, jestli bude používat drahé značkové výrobky nebo věci zděděné po sourozencích nebo dětech kamarádek. Proto je potřeba ujasnit si ještě před nákupy, do kterých věcí jste ochotni více investovat a u čeho jste ochotni slevit z vysokých nároků. Pojďme se společně podívat na konkrétní příklady, jak ušetřit na výbavičce pro miminko.

Chytré nákupy na míru

K nákupu dětské výbavičky přistupujte uvážlivě a snažte se nepodlehnout emocím. Nezbytná výbava pro miminko opravdu nemusí obsahovat vše, co vám příbuzní a přátelé doporučují. A proto, že nenakoupíte vše nové a značkové, určitě nejste špatnými rodiči. Nezbytná výbava pro miminko rozhodně nemusí zruinovat vaši peněženku. 

Co by měl seznam výbavičky pro miminko obsahovat

Začněte tím, co budete potřebovat pro péči o novorozence. Co se týče oblečení, je nutné rozlišit výbavičku pro letní miminko od výbavičky pro zimní miminko. Uvědomte si, že minimalistická výbavička pro dítě bohatě postačí a vy rozumným nákupem značně ušetříte. Jak tedy vypadá výbava pro novorozence? Určitě základní oblečení, pleny, toaletní potřeby, výbavu pro koupel a spaní, potřeby pro krmení, kočárek a autosedačku, postýlku a komodu na dětské věci.

Péče o miminko a oblečení

Začněme kojeneckým oblečením. To by mělo být kvalitní, ale jednoduché a určitě ne příliš drahé, protože miminko ho nebude dlouho používat. Množství závisí také ročním období a četnosti praní. Pořiďte dupačky v počtu 5-8 kusů, stejný počet body a triček, zakoupit lze i sety pro miminka. K základu výbavičky pro novorozence patří 2 čepičky. Přikrývky je vhodné nahradit alespoň dvěma spacími vaky. Oblečení doplní ponožky, 5 párů by mělo stačit. Výběr svrchního oblečení se pak řídí ročním obdobím a počasím.

zdroj.freepik.com

Jednorázové nebo látkové pleny

Pleny určitě pořídit musíte, ale jaké a kolik? A je nutné kupovat ty značkové nebo některé z levnějších? Důležité je zjistit si ještě před narozením miminka, které pleny budou vhodnější pro styl života rodiny. Právě zde se nabízí ušetřit na dětské výbavičce praktickými tipy od jiných rodičů. Jestliže si stále nejste jistí, zvolte kompromis a vyzkoušejte oboje. Novorozené miminko má poměrně velkou denní spotřebu, ale z jednorázových plen rychle vyroste. Pořiďte alespoň dvě balení plen, u látkových počítejte na den cca 8 plenek. Kromě plen potřebujete přebalovací podložku, ubrousky na otření, krém na opruzeniny, prací prostředek a košík na pleny.

Koupání a kosmetika pro miminko

Dokud má miminko pupečník, nemělo by se koupat, pouze otírat. Pak se koupe denně nebo obden. Na koupání stačí mýdlo a olejíček pro novorozence. Kosmetiku pro novorozence doplní líh na pupík, kartáč na vlasy, nůžky, odsávačka a teploměr. K omývání slouží dětská houba, po koupání bude potřeba osuška s kapucí a dětské ručníky, celkem 5-6 kusů. Chybět by neměla ani dětská vanička a podložka na koupání. K vychytávkám pro miminko patří perlan pro miminka, který má široké spektrum použití.

Spánek a krmení miminka

Miminko by první čas mělo strávit s rodiči. To platí i pro spánek. Vhodnou volbou je postýlka, kterou miminko využije dlouhou dobu. Nepotřebuje ještě žádné polštářky, hračky a plyšáky, místo nich investujte do monitoru dechu a chůvičky. Do postýlky pořiďte matraci s nepromokavým potahem a 3 prostěradla. Pro krmení se budou hodit pomůcky, jako kojící vložky do podprsenky, odsávačka mléka, krém na bradavky, kojící polštář, 5 lahviček s dudlíky, kartáč na lahve a utěrky.

Cestování s miminkem

Určitě budete muset s miminkem cestovat. Základem je kočárek, který budete potřebovat nejdříve, popřípadě šátky na nošení. Pro přenášení přijde vhod nosítko, pro jízdu autem autosedačka. Zde dejte na odborné rady a vyberte atestovaný výrobek. Využijte zde rodičovské rady pro úsporu na výbavičce pro miminko.

Využijte sezónních nákupů a slevových akcí

Spočítali jste si celkové náklady na výbavičku a vyděsili jste se? U většiny věcí se dá ušetřit, pokud využijete všech možností. Poměrně jednoduché je zaměřit se na sezónní nákupy a slevové akce. Tak se dá pořídit i kvalitní levná výbavička pro novorozence. Sledujte letáky supermarketů, někdy pomohou i srovnávače cen. Velkou slevu můžete získat například při nákupu jednorázových plenek, kde roli hrají i množstevní slevy. Výhodně tak lze získat například monitory nebo chůvičky.

zdroj:freepik.com

Srovnávejte ceny, nakupujte online

Pokud vás některá část dětské výbavy okouzlila, nekupujte ji ihned. Projděte více obchodů, vyhledávejte v e-shopech a porovnejte ceny. Pomoci vám mohou pomoci  internetové srovnávače cen. Mějte vždy na paměti, že v kamenném obchodě zboží vidíte a můžete si na něj sáhnout, v e-shopu vidíte fotografii. E-shop nabízí velký výběr a většinou i nižší cenu, je ovšem potřeba počítat také s balným a poštovným. Sledujte také dodací lhůty. Mnohé e-shopy vám nabídnou i kompletní výbavu v různých cenových relacích. Pak si sami můžete porovnat dražší vs. levnější výbavičku pro novorozeně.

Udržitelná výbavička pro miminko je levná

Než se pustíte do nakupování, rozhlédněte se u přátel a známých, kteří mají také malé děti. Ti vám mohou věnovat různé části výbavy pro miminko zdarma nebo za minimální částku. Pokud vám nevadí věci označované jako z druhé ruky, zkuste i second-handy. Dáte tak věcem druhou šanci a za malý peníz získáte i velmi kvalitní věci, mnohdy minimálně nebo i nepoužité. Second-hand výbavička pro miminko vůbec není špatnou volbou a kromě úspory peněz podpoříte o ekologii. Jde o něco pracnější způsob, kdy více času musíte věnovat hledání a mnohdy je potřeba projít celé hromady oblečení, než najdete vhodné kousky. Získáte tak ale jedinečné originály mnohdy i velmi známých značek. Využijte i zděděné věci, například starou postýlku. Renovace dřevěné postýlky se vám vyplatí a získáte jedinečný kousek nábytku.

Dětská výbavička – slevy najdete všude

Prodejci dětského zboží stejně jako všichni prodejci nabízejí nejrůznější slevy, kupóny a akce. Ty se týkají i výbavičky pro miminka. Kde najít slevy na výbavičku pro děti? Slevové kódy lze najít přímo v obchodech, v letácích, v denním tisku či na internetu. Je možné je získat i v rámci sezónních výprodejů. Některé dětské potřeby se nabízejí také jako dárky. Chcete nákup výbavičky pro miminko bez zbytečných výdajů? Využívejte výhody registrace na dárky pro miminko v obchodech s dětským zbožím. Většinou získáte za registraci výraznou slevu na první nákup nebo hodnotnější dárek

Velkou část výbavičky můžete zhotovit sami

Pokud rádi sami tvoříte, můžete některé věci do výbavičky vytvořit sami. DIY výbavička pro novorozence pak pro vás bude mít vysokou hodnotu. Můžete šít, plést, háčkovat, drhat a podobě, a vytvořit tak nejen oblečení, ale i hračky pro děťátko, a také dekorace do dětského pokojíku. Návody na jednoduché šití, zdobení nebo pletení lze najít ve skupinách na sociálních sítích, na webových stránkách nebo YouTube.

Inspirujte se příklady a tipy zkušených rodičů

Tipy na levnou výbavičku pro novorozence získáte od rodičů, kteří již výbavičku pořídili a ušetřili. Mohou vám poradit například inzerci a sociální sítě, kde jsou někdy nabízeny věci pro miminka i zdarma. Nakoupit lze i v bazarech nebo na sezónních burzách. Vždy vybírejte takové výrobky, které vykazují kvalitu a vydrží delší dobu. To se vám vyplatí zvláště tehdy, plánujete-li další děti nebo máte možnost výbavičku darovat nebo prodat dále.