jarní detoxikace organismu

Cítíte se po dlouhém zimním období unavení a bez energie? Přivítejte jaro očistnou kúrou, která zbaví tělo škodlivých látek, upraví trávení a přispěje k posílení imunity. Dali jsme dohromady 20 tipů, jak na účinný jarní detox, se kterým můžete začít klidně hned.

Co je detox 

Detox neboli očista organismu napomáhá tělu zbavovat se škodlivých látek a toxinů, které se v něm nahromadily. V každém zdravém těle probíhá proces detoxikace automaticky a zcela přirozeně, čas od času ale není na škodu přiložit ruku k dílu a očistu podpořit úpravou jídelníčku, vhodným pohybem a kvalitním odpočinkem. 

Tipy, jak na účinnou detoxikaci organismu

Po dlouhém zimním období, kdy tělo více odpočívá, tvoří si zásoby a veškerou energii směřuje dovnitř, je ten pravý čas na jarní detoxikaci organismu. Zapomeňte ale na drastické diety, během kterých pijete pouze zeleninové šťávy. Správně řízená detoxikace je postupná a jemná očista od toxinů a dalších odpadních látek, které se v těle hromadí. Jak na to, aby očistná kúra přinesla očekávané výsledky?

1. tip: Zohledněte svůj zdravotní stav

Do jarní očisty se pouštějte jen v případě, že vám to váš fyzický a psychický stav umožňuje. Detoxikace není vhodná například pro těhotné a kojící ženy, děti a osoby starší 70 let. Pokud trpíte nějakými zdravotními problémy, raději se poraďte se svým lékařem.

2. tip: Pomalý rozjezd

Tělo nemá rádo radikální změny. Dopřejte mu proto čas, aby si zvyklo na odlehčenou stravu. Zvlášť pokud detox zkoušíte poprvé, zařaďte nejprve do svého běžného jídelníčku 1–2× denně zeleninové šťávy nebo smoothies. Až si zvyknete na šťávy, můžete pozvolna přejít do další fáze očistné kúry.

3. tip: S detoxem to nepřehánějte

K tomu, abyste na sobě pocítili první změny k lepšímu, často bohatě stačí pár odlehčených dnů. Nesnažte se proto držet přísnou detoxikační dietu celý měsíc, můžete tak uškodit střevní mikroflóře, ještě více se vyčerpat a oslabit svou imunitu

4. tip: Detox si dobře naplánujte

Během očistné kůry se snažte vyhýbat stresu, neplánujte si proto žádné velké společenské akce a nenechte se zavalit pracovními povinnostmi. Pokud víte, že vás čeká náročné období například kvůli pracovní uzávěrce nebo dokončování projektu, odložte detox na vhodnější dobu.

5. tip: Jarní detox začněte úpravou jídelníčku

Odlehčete svému tělu tím, že ze svého jídelníčku zcela vyřadíte těžká a mastná jídla, sladkosti a průmyslově zpracované potraviny. Pozor si dejte i na mléčné výrobky, zvlášť pokud trpíte intolerancí na laktózu. Naopak se zaměřte na dostatek čerstvých potravin, které obsahují široké spektrum vitamínů, minerálů a také vlákniny. Ta optimalizuje funkci střevní mikroflóry a podporuje trávení.

TIP redakce: Inspirujte se našimi tipy na detoxikační jídelníček.