jarni-detoxikace-tipy

Trápí vás špatné zažívání nebo se neustále cítíte unavení a bez energie? Zkuste do své stravy zařadit detoxikační potraviny, které podpoří očistu a regeneraci organismu. Zjistěte, jak by měl vypadat váš odlehčený jídelníček a inspirujte se jednoduchými detox recepty na chutná a zdravá jídla.

Co je detoxikace organismu 

Detoxikace představuje celkovou očistu organismu od škodlivých látek, které se v něm hromadí. Dochází k ní neustále a podílejí se na ní především vylučovací orgány – játra, střeva a ledviny. Tím, že podpoříte funkci a regeneraci těchto orgánů, umožníte svému tělu vypořádat se s odpadními a toxickými látkami mnohem účinněji. 

Jak na detox organismu 

Způsobů, jak podpořit očistné procesy v těle, existuje vícero a dají se mezi sebou libovolně kombinovat. Patří mezi ně koupele s esenciálními oleji, lymfatické masáže nebo otužování a pravidelná pohybová aktivita. Základem je ale správný jídelníček bohatý na detoxikační potraviny. 

Na které orgány se při detoxu zaměřit?

Hromaděním odpadních látek v těle jsou nejvíce zasaženy již zmíněné vylučovací orgány – játra, ledviny a střeva. Právě na podporu jejich funkce se proto během detoxikace zaměřte, a to tím, že do svého jídelníčku zařadíte vhodné potraviny a doplňky stravy.

Jarní detoxikace - dopřejte svému tělu pročištění
Jarní detoxikace – dopřejte svému tělu pročištění

Jak vypadá detoxikační jídelníček 

Během detoxu vynechte tučná a mastná jídla, zpracované potraviny a sladkosti a nahraďte je čerstvými surovinami, které jsou bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu. Do detoxikační diety zahrňte i takzvané superpotraviny a doplňky stravy, které podporují očistné procesy v těle například tím, že stimulují cirkulaci krve, vyplavování toxinů a trávení, ochraňují jaterní buňky nebo obsahují antioxidanty. Které detox potraviny tedy zařadit do svého jídelníčku?

Objevte kouzlo superpotravin
Objevte kouzlo superpotravin

1. tip: Omezte živočišné potraviny

Největší část detoxikačního jídelníčku by měly tvořit rostlinné potraviny bohaté na vitamíny, minerály, vlákninu a nenasycené mastné kyseliny. Narozdíl od živočišných zdrojů se lépe tráví, takže tolik nezatěžují játra, žaludek ani střeva. 

2. tip: Nahraďte maso jinými zdroji bílkovin 

Máte pocit, že bez masa nevydržíte ani pár dní? V tom případě dejte přednost libovému drůbežímu masu a kdykoliv je to jen trochu možné, nahraďte ho jinými zdroji bílkovin. Ve vašem jídelníčku by se měly objevit mléčné výrobky (především zakysané), vejce, tofu a tempeh, ale i luštěniny a obiloviny.   

3. tip: Vyzkoušejte jaterní dietu

Játra hrají nezastupitelnou roli v detoxikaci organismu. Pomáhají odbourávat zbytky léků, antibiotik, alkoholu a obecně toxinů, které se dostávají do těla. Odlehčete proto svůj jídelníček a vyzkoušejte několikadenní dietu na játra. 

Omezte tučné a sladké potraviny, sůl a ostré koření a zcela vynechte alkohol. Jídelníček při jaterní dietě by měl být postavený na celistvých potravinách, které podporují funkci jater, usnadňují trávení a přispívají k očistným procesům v těle. Patří mezi ně zelená listová zelenina, červená řepa, avokádo nebo jablka. Výtečným přírodním lékem na játra je ostropestřec mariánský, který podporuje jejich regeneraci a chrání je před poškozením.

4. tip: Naučte se připravovat jídlo na páře

Začněte si své jídlo připravovat na páře – nejen že bude chutnější a zachová si svou barvu a strukturu, navíc bude i nutričně bohatší. Při napařování si totiž suroviny uchovávají více minerálů a vitamínů. 

5. tip: Ostřejší chuť jídlu dodá zázvor nebo česnek

Průmyslově zpracované polotovary nahraďte jídly z čerstvých surovin, kterým dodáte výraznější chuť použitím ostrého a pálivého koření. V kuchyni by vám proto neměl chybět zázvor, česnek a medvěd česnek nebo třeba chilli paprička. Pikantní jídla stimulují krevní oběh, zrychlují metabolismus a podporují vylučování odpadních látek, zařaďte je proto do svého detoxikačního jídelníčku.  

Vybavte se výrazným kořením
Vybavte se výrazným kořením

6. tip: K dochucení použijte bylinky 

Při přípravě jídel sáhněte po čerstvých bylinkách. Nejen že jídlo provoní a zvýrazní jeho chuť, celá řada z nich má navíc antibakteriální a protizánětlivé účinky. Nebojte se v kuchyni s bylinkami experimentovat a přidat je například i do sladkých jídel – taková máta nebo meduňka si skvěle rozumí s tvarohem, jogurtem i ovocem.  

7. tip: Dejte si chlorofyl

Kapusta, špenát a další listová zelenina obsahuje nejen vápník a hořčík, minerály důležité pro mnoho funkcí a metabolických procesů v lidském těle, ale především chlorofyl. Ten má blahodárné účinky na imunitní systém, krvetvorbu a celkovou regeneraci organismu. Připravte si salát z různých druhů listové zeleniny, jako je polníček, rukola nebo špenát a nezapomeňte ani na mangold. 

Sáhněte po listové zelenině
Sáhněte po listové zelenině

8. tip: Objevte nové zásadotvorné potraviny

Zařaďte do svého jídelníčku dostatek zásaditých potravin, které zabraňují překyselení organismu. Většinu jich najdete ve své kuchyni už nyní – patří mezi ně běžná zelenina a ovoce, ořechy a semínka. Naučte se ale vařit i z méně běžných zásadotvorných surovin, jako je pohanka nebo jáhly. Poslouží vám jako zdravá zavářka do polévek nebo teplá příloha k masu, připravíte z nich ale i studený salát a sladkou kaši s ovocem. 

9. tip: Odlehčete tělu čerstvými šťávami

V průběhu dne popíjejte čerstvé zeleninové šťávy, kterými můžete nahradit některé z hlavních jídel. Během krátké chvíle tak do svého krevního oběhu dodáte velkou dávku bioaktivních látek, enzymů, vitamínů a minerálů. Připravte si šťávu například z červené řepy, která podporuje peristaltiku střeva a zároveň pomáhá játrům vyloučit toxické látky z těla. 

10. tip: Obohaťte si jídelníček o mořské řasy

Mořská řasa – to není pouze sushi. Tato mořská zelenina je bohatým zdrojem vitamínů, minerálních látek, bílkovin a stopových prvků, které v běžné stravě často nenajdete. Navíc působí zásadotvorně, snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi a pomáhá játrům tím, že zabraňuje vstřebávání těžkých kovů a dalších toxinů do těla.

11. tip: Fermentované potraviny na pročištění střev

Fermentované a kvašené potraviny jsou doslova nabité zdraví prospěšnými živinami, neměly by proto chybět ani na vašem talíři. Fungují jako přírodní probiotika, která pomáhají obnovit zdravý střevní mikrobiom. Snažte se proto ke každému podávanému jídlu sníst menší porci kysaného zelí, nakládaných okurek nebo třeba kimchi – pikantní korejské přílohy ze zelí a dalších druhů zeleniny. 

12. tip: Připravte si smoothie na detox jater

Smoothie se připravuje rozmixováním veškerých ingrediencí, proto narozdíl od šťáv obsahuje vlákninu, která čistí střeva a zároveň vás zasytí. A pokud sáhnete po těch správných ingrediencích, podpoříte také funkce svých jater. Jak na to? Potřebovat budete tři středně velké červené řepy a tři mrkve, které rozmixujete společně s dvěma hrstmi listového špenátu, jedním jablkem a dvěma lžičkami kokosového oleje.

čerstvé smoothie jsou ideální volbou
čerstvé smoothie jsou ideální volbou

13. tip: Odlehčete svému tělu polévkami

Odlehčete svému tělu tím, že do svého jídelníčku zařadíte lehké polévky. Uvařte si zeleninový krém z brokolice, dýně nebo mrkve a dochuťte ho čerstvými bylinkami. Pro štiplavější chuť přidejte zázvor nebo medvědí česnek. Vyzkoušejte také tradiční japonskou miso polévku, jejímž základem je silný vývar a pasta z fermentovaných sojových bobů nebo obilnin.

Dýňová polévka je grunt!
Dýňová polévka je grunt!

14. tip. Játrům prospívá hořká chuť 

Hořkost je obvykle známkou toho, že potravina obsahuje prospěšné enzymy, které vyživují játra, stimulují trávení a snižují obsah těžkých kovů v krvi. Pochutnejte si proto na kopřivě, rukole, čekance nebo na pampelišce – přidejte si je do salátu, krémové polévky nebo do smoothie a podpořte očistu jater. 

15. tip: Naučte se správně připravovat luštěniny

Ve 100 gramech luštěnin se vyskytuje 20–50 gramů kvalitních rostlinných bílkovin, což z nich dělá skvělou náhradu masa. Kromě toho obsahují vitamíny skupiny B, kyselinu listovou, celou řadu minerálů a vlákninu. Pozor ale na to, že se v nich vyskytují i nestravitelné oligosacharidy, které způsobují nadýmání. Jak se jich zbavit? Luštěniny na několik hodin namočte do vody a při vaření k nim přidejte saturejku nebo anýz. 

Luštěniny - jedna z ideálních surovin pro detoxikaci
Luštěniny – jedna z ideálních surovin pro detoxikaci

16. tip: Pusťte se do klíčení

Je tady ale ještě jeden účinnější způsob, jak zbavit luštěniny nestravitelných oligosacharidů, a tím je klíčení. Po naklíčení jsou luštěniny krásně měkké a dají se konzumovat bez další úpravy. Omezovat se přitom nemusíte pouze na luštěniny, skvěle chutnají naklíčené oříšky, obilniny nebo semínka. Proces klíčení v nich aktivuje trávicí enzymy, díky kterým se škroby přemění na cukry, bílkoviny se rozštěpí na jednotlivé aminokyseliny, tuky na mastné kyseliny, a vzroste obsah vitamínů a minerálů.  

Ukázkový jídelníček pro týdenní detox 

Jak může vypadat váš detox jídelníček, pokud se rozhodnete pro týdenní očistnou kúru? Připravili jsme pro vás ukázkový jídelníček, který se můžete inspirovat.  

Den první:

  • Snídaně: ovesná kaše se sušeným ovocem, para ořechy a karobem
  • Svačina: pomazánka z červené řepy, žitný chléb
  • Oběd: jarní polévka s pórkem, pečené brambory s česnekem a jogurtovým dresingem
  • Svačina: nastrouhaná mrkev s jablkem
  • Večeře: větší řecký salát a kousek celozrnné bagety

Den druhý: 

  • Snídaně: smoothie miska s karobem a konopnými semínky
  • Svačina: žitný chléb s tvarohem a pažitkou, kimchi
  • Oběd: zelná polévka, pečená ryba, blanšírovaný kadeřávek a rýže
  • Svačina: neochucený kokosový jogurt
  • Večeře: zelný salát s křenem a zelenou čočkou, celozrnné pečivo

Den třetí: 

  • Snídaně: rozmixované čerstvé jahody se zákysem, polévková lžíce chia semínek a psyllium
  • Svačina: jablko, hrst mandlí
  • Oběd: rýžové nudle s najemno nakrájenou zeleninou (pórek, červená paprika, mrkev) a tofu, zakápněte trochou kvalitní sojové omáčky
  • Svačina: žitný chleba s guacamole (avokádo s nakrájeným rajčetem dochucené citronovou šťávou, solí a pepřem) 
  • Večeře: pečená zelenina s balkánským sýrem a ořechy 

Den čtvrtý: 

  • Snídaně:  jáhlová kaše s ovocem, ořechy a konopným semínkem
  • Svačina: šťáva z mrkve, řapíkatého celeru a jablka
  • Oběd: buddha bowl – rýže a fazole, polníček, dušená brokolice, jarní cibulka, tempeh, kimchi a guacamole 
  • Svačina: neochucený jogurt s banánem a chia semínky
  • Večeře: kváskový chleba s pomazánkou z hrášku, čerstvý sýr

Den pátý: 

  • Snídaně:  hrst ovesných vloček, lžíce ořechů a rozinek s mlékem či jogurtem
  • Svačina: jablko, hrst vlašských ořechů
  • Oběd: pstruh s dušenou zeleninou, kimchi
  • Svačina: domácí tapiokový puding
  • Večeře: dva plátky celozrnného chleba s máslem, vařené vejce a ředkvičkový salát

Den šestý: 

  • Snídaně:  kaše z pohankových vloček, datle, vlašské ořechy
  • Svačina: šťáva z červené řepy, mrkve a jablka
  • Oběd: jáhlové rizoto se zeleninou a bylinkami, tofu, pickles 
  • Svačina: hrst ořechů
  • Večeře: smoothie z listového špenátu, avokáda, ananasu a konopných semínek 

Den sedmý: 

  • Snídaně:  detoxikační smoothie s mangem
  • Svačina: kváskový chléb, luštěninová pomazánka, ředkvička
  • Oběd: brokolicový krém, brambory vařené v páře s lososem a rukolou
  • Svačina: neochucený zakysaný nápoj
  • Večeře: dva plátky celozrnného chleba s hummusem, nakládané okurky 

Tři detoxikační recepty do 15 minut

Domácí tapiokový puding

Tapioka obsahuje celou řadu minerálů, jako je vápník, hořčík a draslík, vitamíny skupiny B a kyselinu listovou. Běžně ji zakoupíte v prodejnách zdravé výživy a doma si z ní zvládnete připravit chutný a výživný puding. 

Na tapiokový puding budete potřebovat: 

  • 50 g tapiokových perel
  • 200 ml vody 
  • 200 ml kokosového mléka
  • 2–3 lžíce medu
  • čerstvé nebo sušené ovoce na dochucení 
  • ořechy, vanilka, 

Postup: 

Tapiokové kuličky zalijete vodou a nechte přes noc nabobtnat. Ráno přilijte mléko, přiveďte k varu a pomalu vařte asi 10 minut do zhoustnutí. Vzniklý puding oslaďte medem, dochuťte například skořicí nebo vanilkou a ozdobte nasekanými oříšky, strouhaným kokosem a čerstvým nebo sušeným ovocem.

Pohanková kaše s banánem

Pohanka neobsahuje lepek a je významným zdrojem rutinu, který blahodárně působí na obranyschopnost organismu a posiluje pružnost cév. Najdete v ní ale i prospěšné mastné nenasycené kyseliny, vlákninu, vitaminy skupiny B a E a také významné množství minerálních látek a stopových prvků, jako jsou vápník, fosfor, draslík, železo, mangan či zinek. 

Na pohankovou kaši budete potřebovat:

  • 1 šálek loupané pohanky
  • 1 banán
  • 1/2 lžíce skořice
  • 2 lžíce medu

Postup: 

Pohanku večer propláchněte a zalijte vodou tak, aby byla akorát potopená. Ráno pohanku slijte a přendejte do mixéru, přidejte ostatní přísady a vše důkladně rozmixujte. Hotovou kaši můžete ozdobit nasekanými ořechy, chia nebo konopnými semínky a karobem.

Zdravá snídaně, kterou si zamilujete
Zdravá snídaně, kterou si zamilujete

Detoxikační smoothie s mangem

Mango je ideální ovoce do smoothie, má totiž přirozeně sladkou chuť a krémovou konzistenci. Navíc obsahuje velké množství vitamínů a antioxidantů, které podporují imunitu, regeneraci a detoxikační procesy. 

Na smoothie budete potřebovat:

  • 1 vrchovatá hrst kapustových listů
  • 200 g nakrájeného manga (čerstvé nebo mražené)
  • 200 ml kvalitního pomerančového džusu
  • Pár lístků čerstvé máty

Postup: 

Všechny ingredience vložte do stolního mixéru a rozmixujte do hladka. Výsledný nápoj přelijte do vysoké sklenice, ozdobte lístky máty a konopnými semínky a můžete se pustit do hodování.