Hory lago di garda

Asi se shodneme na tom, že dovolenou poslední dobou opravdu nutně všichni potřebujeme. Ale jak by měl onen vytoužený odpočinek vlastně vypadat? Zatímco někomu vykouzlí na tváři úsměv koktejl a plážové lehátko, trendy posledních let se ubírají spíše jiným směrem.

Do hledáčků mnoha lidí, a to nejen těch sportovně naladěných, se dostávající spíše výrazy jako aktivní dovolená nebo sportovní dovolená. Zkrátka dovolená v přírodě. Protože světe div se, takhle si odpočinete skutečně nejlépe. A nejen vaše tělo, ale i vaše duše. 

Proč chtít aktivní dovolenou? 

Možná se ptáte, proč se namísto samotné relaxace někde honit? Pravdou je, že sportování na dovolené má samé klady. A je vlastně jedno, jestli si zajezdíte na koni, projedete se na lyžích, vodním skútru nebo projedete na kole francouzské vinice. Akční dovolená vás totiž nabije endorfinem. Nenechte se však mýlit, že se musíte honit po kopcích v propoceném tričku a na kraji svých sil.

I samotná chůze se počítá, ať už si pomůžete lanovkou, projdete les, cestu kolem jezer nebo vysokohorskou pěšinu. Proto je tento typ trávení volného času vhodný pro opravdu všechny věkové skupiny, včetně seniorů a dětí. A rodiče, možná vám slovní spojení aktivní dovolená s dětmi nahání hrůzu, ale věřte, až děti vyčerpáním a plni dojmů a zážitků ulehnou do svých postelí a spacáků, bude to pro vás jedna z nejkrásnějších odměn. 

Kam na aktivní dovolenou v České republice? 

Naše země má bezpočet výhod v tom, že v okolí leží celá řada nádherných zemí a míst. Ale o tom za chvilku. I samotná je krásná a rozhodně v ní máme co objevovat. Vydejte se na lyže třeba do Jizerských hor nebo Krkonoš, půjčte si kola a projeďte rybníky kolem Třeboně nebo se vydejte do letních hor. Trasu lze naplánovat i s dětmi, zamluvit předem horské chaty a trasu nakombinovat tak, ať jdete každý den třeba 10 km. Využít můžete i lanovek, a cestou se kochat nádhernou přírodou, ať už Krkonošského národního parku nebo Beskyd. A na konci halušky, nebo borůvkové knedlíky, co říkáte? 🙂

První oficiální přechod Česka

V posledních měsících získal také na popularitě projekt Stezky Českem, kterou může jít opravdu každý. Jedná se o první oficiální přechod Česka a je jen na vás, kdy a jakou jeho část absolvujete. Trasu si můžete rozdělit třeba i na volno během víkendů, spát můžete na chatách, pod stanem nebo klidně širákem. Vzít můžete manželku, psa, sousedku nebo partu dětí. Vyrazit může ale každý sám, a užít si trochu toho svého Santiaga de Compostela (proslulá pouť, která vás vede k nejzápadnějšímu cípu Evropy). 

Stále aktivní, ale klidnější? 

Pak můžeme s čistým srdcem doporučit třeba jógové nebo zdravotní víkendy, které se zaměřují na celkovou relaxaci nebo třeba zdravá záda. Většinou v krásné přírodě a s veškerým komfortem. To může být přínosné i pro někoho kdo hledá dovolenou, při které zhubne a dá si do pořádku organismus. Jezdí se třeba na Šumavu nebo opět do Krkonoš. A pokud rádi sedíte, zkuste pohled z koňského hřbetu. Naše jízdárny a ranče nabízejí i týdenní putování na koních, pro začátečníky i pokročilé, napříč celou naší republikou, vlastně se s nimi poslední dobou roztrhl pytel. Proč to tedy nezkusit? Tento netypický druh sportu během dovolené vás zaručeně zbaví veškerého stresu. 

Kam na aktivní dovolenou v Evropě? 

Jak již bylo předestřeno, naše republika leží v Evropě na krásném místě, kde již za humny máme nespočet možností. Vynechme nyní tipy, kdy už za 3 hodiny letu můžete být v Portugalsku a užívat si surfování ve vlnách Atlantiku. Naše poloha skýtá tolik možností v nejbližším dosahu, že je těžké si vybrat. Rakousko, Slovensko, Švýcarsko, Slovinsko, Itálie… To všechno jsou ráje pro milovníky outdooru a nevšedních zážitků. A pokud si naplánujete o něco delší cestu s nočním přejezdem, dojedete i do Itálie, Slovinska nebo Chorvatska k moři. 

V zahraničí do hor

Není milovníka hor, který by neznal Vysoké Tatry, Alpy, Dolomity. Kromě Tater je pro nás skvěle dosažitelné třeba Rakousko, ze kterého lze vypíchnout oblast Schladming – Dachstein.  Stovky kilometrů stezek různé obtížnosti vás uspokojí bez ohledu na vaši kondici. Populární jsou také tzv. Summer card, které bývají různé dle jednotlivých oblastí a regionů celého Rakouska, často jsou též vázané na určité ubytování. Oceníte je sami ale také během cestování s vašimi dětmi, neboť nabízejí celou řadu výhod, slev a lanovek zdarma. V ceně často bývají třeba i skvělé rakouské termály, které vám přijdou vhod při regeneraci po sportu. A ten pohled, na alpské velikány, nádherné kopce a všudypřítomné dětské hřiště z paměti jen tak nevymažete. Zkuste v Rakousku třeba oblast Planai, kde si po výjezdu kabinkou koupíte dřevěný míček a postupně ho na atrakcích pouštíte dolů z kopců. Děti už odtamtud nedostanete.

Ferraty… znáte? 

A pokud ne, směle do toho. Oblíbenou oblastí jsou italské Dolomity nebo oblast Lago di Garda, kde můžete tyto zajištěné cesty různé obtížnosti vyzkoušet. Je tedy pravdou, že na pohodové absolvování je dobré mít nějakou fyzickou kondici a také sportovní vybavení. To si můžete koupit, půjčit nebo vám pomůže se zajištěním cestovní kancelář. Pro někoho také může být nepříjemná neznalost, nebo strach z výšek… a proto pokud si zatím na lezení netroufáte sami, zkuste některý z ferratových zájezdů pod vedením zkušených průvodců. 

Turistika v horách, i u moře? Proč ne. 

Milujete hory ale rádi se i vykoupete? Můžete zamířit do Chorvatska, které je o něco dál, hory si sice vyšlápnete ale také je pravdou, že vám bude teplo. Dost. Skvělou alternativou je třeba také relativně dobře dostupný Triglavský národní park ve Slovinsku. Sám o sobě je nádherný, užijete si túry v horách a po zasloužené dřině se smočíte třeba v jezeru Bohinj, které je tyrkysově modré a uvidíte v něm obrovské ryby. A další den už se můžete koupat u Portorože nebo Piranu v moři. Skvělé vodní radovánky si ale užijete i na Gardě v Itálii nebo v rakouských jezerech, kde je celá řada i malých venkovních koupališť, která si zamilujete.

Další možností je rafting nebo canyoning

Možná namítnete, že aktivní dovolená v horách nebo u moře není nic pro vás. V tom případě můžete vyzkoušet rafting a canyoning. I zde se nabízí Slovinsko, konkrétně peřeje řeky Soča nebo canyoning v kaňonu Sušec. Pozornost si zaslouží především druhý zmiňovaný adrenalinový sport. Není ještě příliš okoukaný a spočívá v tom, že dostanete od instruktora neopren s přilbou, vyslechnete pár pokynů a pak už hurá překonávat říční koryto, skluzavky a tobogány. 

A závěrem? 

Dovolená v zahraničí, stejně jako u nás, to je zkrátka sen. A nezáleží na tom, pro jakou konkrétní formu se rozhodnete. I když vlastně ano – hlavně ať je aktivní. Jen v tom všem nadšení nezapomeňte na to, že i odpočinek je důležitý. Nechcete skončit s modřinami a puchýři, ale krásně odpočatí a nabití. A zde ještě poznámka na závěr: nerada bych, aby nám z našeho seznamu unikla také oblíbená cyklistika. Dovolená na kole sice také není pro každého, ale lze ji krásně kombinovat s poznáním, koupáním, dětskými hřišti a odpočinkem. Co třeba Dunajská cyklostezka, znáte? Tak hurá do sedla!