Rozpoutejte si v ústech malé nebo velké soukromé peklíčko! Zcela dle libosti. My si v ústech díky produktům od hot-chilli.cz roztančili pořádný čardáš. A tak to máme rádi!

Cesta k pálivému grálu byla trnitá

„Je to pálivé?“, zněla moje běžná otázka na cokoliv, co jen trošku vyhrožovalo potenciální pálivostí nebo zavánělo kapsaicinem. Jenže se časem ukázalo, že mě jemné „šimrání“ chuťových pohárků lehce pálivým žvancem baví.

A byl jsem lapen…

Vše se ještě prohloubilo mým 3 týdenním tripem po Sri Lance a pak již nebylo úniku. Dodnes sice nejsem tím sebe trýznitelem, jako někteří, kteří si nacpou habanera do všech tělních otvorů a libují si, jak to skvěle pálí, ale rád si pochutnám na hodně pálivém jídle. Řekl bych více než většina lidí.

Vše má ale své hranice – pořád musím cítit chuť jídla a ne jen tupou bolest vhánějící mi do očí slzy. Navíc mě baví s chilli experimentovat a různě ho míchat a přidávat do běžných i netradičních pokrmů (zkoušeli jste například řecké tzatziki přiostřit troškou morugy nebo chilli přidat do rozvaru, který děláte k dezerut?)

A na takové pálivé hrátky jsou ideální dárková balení, kde máte širokou škálu dipů, chutney nebo koření od téměř nepálivých, až po vysoce pálivý materiál, který vám v žaludku dokáže nadělat pořádnou paseku. Proto jsem byl děsně rád, že nám domů dorazil takový krásný balíček plný nefalšované prvotřídní pálivé zábavy, jaký vidět na obrázcích níže.

K čemu běžně chilli používáme

Milujeme vietnamskou a indickou kuchyni. A tím pádem sypeme kilogramy pálivých omáček, chilli papriček a všemožných jiných peklíček prakticky do všeho, když to aspoň trošku dává smysl. A BBQ bez nějaké pálivé omáčky nebo salátu? To u nás nepřipadá v úvahu.

Nejčastěji chilli používáme pro přípravu nejrůznějších typů indických masových i vege curry, do omáček k masům nebo do dipů jako příloha k libovolnému zobání u televize. A jak se u nás v kuchyni mihne něco vietnamského, bez chilli to dlouho nevydrží.

Proto když jsem otevřel tu krásně zabalenou neporušenou krabici a vytáhl 2 darková balení – jedno s chilli kořením (vpravo na obrázku) a druhé s různými chilli sosíky (na obrázku vlevo), bylo o zábavu na několik dalších dní postaráno.

Na domácí záchod jsem si vydupal přednostní právo a šlo se testovat….

Začal jsem, tak jak se patří – kořením…

Chilli koření z Hot-chip.cz

Tahle dárková sada mě fakt baví. Vyzkoušel jsem jich opravdu hodně – některé mají hloupé otvírání/zavíraní, z jiných se díky nešikovnému tvaru či velikosti ampulek koření blbě doluje ven…Tady se však nic takového neděje. Škála je opravdu široká a začíná u jemně pálivých tónů. Postupně ale přiostřuje a končí pořádnou nakládačku pro otřelé paliče vnitřních orgánů.

Testováníčko, páleníčko

Chilli omáčky plné chutí – pálí ale nezhoříte

A pokračoval jsem omáčkami. Všechny suprově vychucené a to mě baví. Podobně mi chutnaly už jen jedny od českého výrobce, ale ty jsou zbytečně předražené. Poměr cena/výkon u těchto produktů z hot-chip.cz mě osobně opravdu vyhovuje. Variabilita chutí sosíků je opravdu velká a na své si tak, obligátně řečeno, přijdou jak začínající chillimilové, tak i propálení matadoři.

Sosíky v řadě za sebou čekají na odšpuntování

Během několika následujících dní jsme je vyzkoušel všechny. Hlavně jako součást grilování – a to jak k masu, tak i grilovaným sýrům. Nedalo mi to a na rodinnou sešlost jsem z každé lahvičky trochu připravil i pro návštěvu, aby si do omáček mohli dle libosti smáčet krekry a zeleninu (jo zeleninu – nakrájejte si mrkev a okurku máte hned zdravější formu něčeho, co lze zakusovat a do něčeho máčet).

Chilli pamlsky známé i neznámé

Že se dělá s příměsí chilli kde co, už vím, taky už jsem toho fakt hodně zkusil, ale sladký mango jam, který vás příjemně (opravdu lehce) zabrní na jazyku nebo chipsy z čočky (takže zdravé), které mají parádně vyváženou chuť mezi pálivostí a zbytkem ostatních ingrediencí a chutí, je pro mě novinka. Určitě doporučuji vyzkoušet především stripsy „lime habaneros“ – ty jsou vážně boží!

Suma sumárum, jde podle mě o velmi podařený sortiment, který oceníte především jako dárek pro někoho, o kom víte, že pálivé věci zbožňuje. Bonusem navíc je celkem zábavný design balení. V dárkových krabičkách s kořením a omáčkami oceňuji přiložené průvodní kartičky, které vám vždy připomenou na co se chystáte sáhnout a čím si plánujete zpřijemnit den.