dětská imunita aktivní děti

S nadcházejícím nástupem našich děti do školy a školky se mnoha rodičům vrací vzpomínky na předešlé sezóny, kdy si děti z těchto institucí přinesou kdejakou rýmu, virózu nebo i mnohem horší věci. A samozřejmě bychom tomu jako rodiče chtěli zabránit, jak to jen jde. Naštěstí můžeme vyzkoušet mnoho osvědčených rad jak zocelit imunitu našich dětí, ale také můžeme sáhnout do bylinkové zahrádky a pomoci tak našim dětem v letošním roce vydržet co nejvíc.

Správná výživa u dětí

Zdravá a vyvážená strava dětí je základním prvkem odolnosti proti většině virů a bakterií. Mnoho výzkumů dokázalo, že 70 % buněk imunitního systému se nachází právě ve střevech. Výživa a imunita jdou tedy ruku v ruce, proto bychom si při výběru jídel pro naše nejmenší měli dát opravdu záležet, aby měli vyváženou a pestrou stravu, protože tak mají dobrý základ na boj proti nemocem, které pak potkávají v kolektivu ostatních dětí. 

Není překvapením, že hlavní složkou stravy našich dětí má být ovoce a zelenina, ale také ořechy a semínka. Je to nejpřirozenější možnost, jak je zásobit tolik potřebnými vitamíny, minerály a vlákninou, které pomáhají našemu tělu správně fungovat. Další důležitou složkou jsou také bílkoviny, které můžeme doplňovat formou mléčných výrobků. Dále pak do jídelníčku zapojujeme luštěniny, maso a ryby, které obsahují omega-3 mastné kyseliny a vitamin D. Jako nejvhodnější potraviny se doporučuje česnek, cibule, tmavě zelená zelenina, kurkuma a brokolice. Z ovoce jsou pak vhodné kiwi, pomeranče, grapefruit a samozřejmě citron nebo limetka pro vysoký obsah vitaminu C.

Je pravda, že leckdy je opravdu nadlidský úkol dostat do nich něco zeleného nebo zdravého, ale zkusme si s tím vyhrát a pro děti nepřijatelnou zeleninu a ovoce zapracovat do různých forem. Můžeme využít například vykrajovátka nebo přesvědčit našeho malého strávníka tím, že různé druhy rozmixujeme a zapracujeme do jinak oblíbeného jídla. V případě ovoce můžeme vyzkoušet i domácí zmrzlinu, kterou vyrobíme z ovoce, jogurtu a trochy medu. Jistě přijde vhod nejen v létě, ale třeba v zimě, pokud dítě trpí angínou a má od lékaře zmrzlinu povolenou na úlevu od bolesti.

Dostatek dětského spánku

Velmi důležitou součástí tvorby dobré imunity je i spánek. Během nepřerušovaného spánku totiž tělo může vyřešit spoustu situací, které se zrovna dějí uvnitř těla. Kvalitní spánek a zdraví se vzájemně podporují. Pokud dítě spí čas úměrný jeho věku, má tělo možnost si dostatečně odpočinout a načerpat síly na další den. Navíc mu spánek pomáhá pracovat se stresem a zvyšuje prevenci proti propuknutí nemoci, pokud se s ní děti někde setkají. 

zdroj:freepik.com

Na celkové zdraví má tedy plnohodnotný spánek nemalý vliv, protože tělu pomáhá vytvářet přirozenou imunitu. A pozor také na optimální délku spánku. Dítě předškolního věku by mělo přes den spát 10—13 hodin, je ale třeba počítat s tím, že možná ještě usíná ve školce. Dítě školou povinné pak má v noci odpočívat 9—11 hodin.

Fyzická aktivita dětí

Neméně důležitou složkou celého stravování je i fyzická aktivita našich dětí. Pohyb na čerstvém vzduchu prospěje nejen odolnosti a zdraví celého organismu. Nemusíte přitom plánovat složité výlety, mnohdy stačí pár zastávek ujít s dětmi pěšky nebo je vzít do nejbližšího parku či lesa objevovat nová dobrodružství. Přecijen nejde vždy o zdolání hraniční vzdálenosti, ale o pobyt venku. Aby to mělo nějaký pozitivní vliv na zdraví, je třeba na čerstvém vzduchu strávit alespoň jednu hodinu denně. Samozřejmě čím déle, tím lépe.

zdroj:freepik.com

Navíc pokud dětem zajistíme každý den nějaký aktivní pohyb venku, nemusíme často řešit různé hromadné kurzy cvičení či jiné různé fyzické aktivity. Dostatek pohybu můžete docílit i na nejbližším hřišti nebo vlastní zahradě a děti se tak vyvarují dalšího kontaktu s možnými chorobami v rámci uzavřeného prostoru tělocvičny.

Hygiena

Základní hygienické návyky jsou také důležitou částí obrany proti nemocem. Časté mytí rukou a dodržování běžných prvků dětské hygieny dává dobrý základ pochopení důležitosti péče o své zdraví. A pro děti můžete zapojit i trochu zábavy do jinak nudného procesu. Můžete koupit barevná mýdla nebo využít speciálních balení pro děti, kdy i dávkování mýdla je hrou a docílíte tak toho, že možná u umyvadla stráví více času a budou mít vodu v rukávech, ale bude je to bavit a budou se na to příště těšit. 

zdroj:freepik.com

Je totiž důležité, aby pro ně hygiena byla zdravým návykem a nepodceňovaly důkladné mytí rukou po jízdě v hromadné dopravě, při kašlání do dlaně a v neposlední řadě také před každým jídlem. Chrání tak nejen sebe, ale zabrání i šíření případné infekce na ostatní děti v kolektivu nebo doma. 

Přírodní doplňky a bylinky

V rámci přírodních doplňků pro děti můžete celé své snažení o zlepšení imunity podpořit mnoha dalšími prostředky. Mezi jednu z hlavních bylinek pro imunitu patří samozřejmě zázvor, který můžeme přidat do bylinných čajů nebo přidat do některých jídel. Další velmi vhodnou bylinkou je také echinacea, kterou naleznete v mnoha sirupech nebo i čajích.

zdroj:freepik.com

Sáhnout můžeme i po extraktu z grapefruitových jadérek nebo z bezinky. Bezinka obsahuje velké množství antokyanů, které mají pozitivní vliv na oběhovou soustavu, má mírně anestetické účinky a zlepšuje trávení. Využívá se při očišťujících kůrách a doporučuje se při nachlazení a chřipce, kdy zmírňuje horečku. 

Extrakt z grepových jader pak využijete díky vysokému obsahu bioflavonoidů, které přispívají k mikrobiální rovnováze tělesných tkání a orgánů. Současně se tento extrakt přidává do mnoha kosmetických přípravků, protože pomáhá s akné, zmírňuje tvorbu lupů, čistí různé oděrky, zklidňuje štípance a ošetřuje opary nebo jiné nepříjemnosti na pokožce, které způsobují mikroby.

V dnešní době nazývané “supergreens” jsou bezpochyby také zdraví prospěšné. Patří mezi ně mimo jiné mladá pšenice, spirulina, chlorella anebo ječmen. Nemusíte je navíc složitě doplňovat ve stravě, ale využít formy tablet, které především školní děti bez problémů zvládnou.