Čekáte s partnerem miminko? Gratulujeme! Pokud už jste tuhle informaci sdělili Googlu, už vás určitě ze všech stran masírují reklamy na různé vitamíny, plenky, postýlky apod. Čeká vás totiž příprava na porod a zařizování dětského pokoje. Je těžké se v tom množství informací zorientovat, proto se zaměřte na to, abyste měli pokrytý základ – a to je pokoj pro miminko, kde budete mít po ruce vše potřebné a budete se zde cítit dobře.
Zaměřili jsme se na tři kritéria: aby byl pokoj bezpečný, praktický a stylový, a přinášíme pět tipů, které vám pomohou s výběrem dětského nábytku od postýlky až po komodu s pultem.
1. Vymalovat na růžovo nebo na modro? Vyhněte se stereotypu!
Když připravujete pokojíček a stojíte v prázdné místnosti, nabízí se hned první dilema – bude to holčička nebo chlapeček? Jakou barvu zvolit? Stereotyp nabízí malé princezně růžovou a malému raubíři modrou. Vyhněte se stereotypu!
Když zvolíte genderově neutrální barvy (bílá, šedá, béžová, zelená, žlutá), můžete pokojíček začít zařizovat s předstihem ještě dávno předtím, než se vůbec dozvíte pohlaví miminka. Hodí se pro holčičku i chlapečka, což se může hodit i do budoucna, až přibude třeba mladší sourozenec 🙂
Nebojte se černo-bílé! Miminko ještě dlouho po narození barvy nevnímá tak jako my dospělí. Vidí pouze jednoduché velké vzory, na vzdálenost asi 30 cm a nerozeznává barvy. Až po měsíci začne rozlišovat červenou, další barvy až kolem čtvrtého měsíce. Proto miminka nejvíce zaujmou velké kontrasty.
2. Přebalování
Pokud nechcete každý rok obměňovat nábytek v pokojíčku, pak při výběru přebalovacího pultu myslete do budoucna a ušetříte. V zásadě se vám nabízí dvě možnosti:
- Buď si můžete pořídit speciální přebalovací pult s praktickými zásuvkami a policemi. Do komody na přebalování snadno uložíte čisté pleny, olejíčky a další přebalovací nezbytnosti. Praktickým řešením je komoda na kolečkách, kterou můžete v případě potřeby přesouvat.
- Nebo si na jakoukoliv univerzální komodu pořídíte přebalovací pult či podložku. Jakmile miminko odroste, tak dřevěný přebalovací pult jednoduše sundáte (a třeba pošlete dál) a komodu můžete využít na hračky a oblečení.
3. Postýlka pro miminko
I v momentě, kdy budete vybírat dětskou postýlku, dobře si rozmyslete, jestli se vám vyplatí koupit dražší typ, který bude dlouhodobým řešením, nebo zda chcete investovat postupně podle toho, jak vaše miminko poroste.
Důležitá je velikost, stabilita a možnosti nastavitelnosti. Kvalitně zpracovaná postýlka vám nabídne možnost vyjmout jednotlivé příčky nebo rovnou celé bočnice, aniž by to jakkoliv narušilo stabilitu. S jednou sundanou bočnicí můžete postýlku přirazit ke své posteli a usnadnit si “noční směnu”. 🙂
Praktická je také nastavitelná výška roštu – úplně maličké miminko může být výše, ulevíte tak svým zádům. Proti tomu batole by mělo mít rošt raději níže, aby se nepřekulilo přes bočnici.
Nezapomeňte ani na správnou vzduchotechniku. Do dětského pokoje potřebujete tichou čističku vzduchu, která zároveň odstraňuje 99,95% škodlivin a alergenů.
4. Úložný prostor
Na všechny oblečky, hračky, hygienu a další vybavení vám bude ze začátku stačit pár boxů a truhel. Pokud ale zvolíte hned ze startu skříně, zvolte buď ty vestavěné, které tolik nenaruší prostor, nebo takové šatní skříně, které zaberou minimum místa, jsou stabilní a s oblými hranami.
Ze začátku ale velké šatní skříně příliš nevyužijete. Miminko rychle roste, velikosti oblečení se během prvních let hodně rychle mění, takže nemá smysl si nechávat pro půlroční miminko body, které má velikost newborn. Oblečky, ze kterých vaše miminko vyroste, můžete snadno vyřadit a nechat si je v krabici pro mladší sourozence nebo rovnou otočit. Hodit se vám proto budou spíše menší kusy nábytku. Jak jsme psali výše, zásadní je komoda na oblečení, která může být 2 v 1 s komodou přebalovací.
5. Hračky
Co by to bylo za pokojíček bez hraček? 🙂 Tady opatrně s materiály, které budete vybírat. Chce to přírodní kousky z ověřených e-shopů, koukejte na zdravotní nezávadnost a certifikace. Novorozené miminko hračky potřebovat nebude, u větších pak upotřebíte praktické polo-hračky jako jsou kojící korále a klipy na dudlík do kočárku.
Nezapomeňte, co jsme psali výše o zraku dítěte a až budete hračky vybírat, buďte nápadití – chce to rozmanité materiály zajímavé na dotek (například silikonová a dřevěná kousátka) a taky hračky vydávající zvuk (štěrkátka, šustící knížky z textilu).