Jak se zbavit celulitidy

U 90 % žen, ale i malého procenta mužů, se vyskytuje anomálie – pomerančové kůže neboli celulitida. Je to zdravotní a kosmetický problém současné doby. Jak se jí ale zbavit?

Co je to celulitida

Celulitida vzniká naplněním tukových buněk toxickými látkami. Tento proces je podmíněn aktivitou hormonů a změnami v těle. Období puberty, těhotenství či menopauza výrazně ovlivňuje tvorbu celulitidy. Přestože její vznik se nepovažuje za patologický, je ovlivněna i zdravotním stavem. Poruchy trávení, špatná funkce lymfatického ale také kardiovaskulárního systému, příliš stresových činitelů ale i jiná onemocnění mají podíl na jejím vzniku. 

V mnoha případech se však celulitida objevuje u zcela zdravých jedinců. Zde je třeba hledat příčinu v genetice. Dědičnost je bohužel neovlivnitelná. Naštěstí současná doba a vývoj medicíny, kosmetického průmyslu a přístrojových technologií je v mnohém nápomocný. Je proto možné zmírnit, dokonce i zcela eliminovat tento problém.

Celulitida i strie jsou častými problémy žen, je ale možné s nimi účinně bojovat díky zdravé životosprávě

Stupně celulitidy

0. stupeň

 • celulitida se nevyskytuje. Drobné hrbolky není vidět ani při stlačení pokožky dvěma prsty proti sobě.

 1.stupeň

 • pokožka je hladká na celém těle. Drobné hrbolky se dají pozorovat jen částečně, když stlačíme kožní řasy dvěma prsty proti sobě.

2. stupeň

 • celulitida je patrná na určitých problémových partiích těla. Když kožní řasy zatlačíme, hrbolky se zvýrazní,

3. stupeň

 • nerovnosti a hrbolatá pokožka je již viditelná ve stoje i vsedě. Při stisknutí pokožky, hrbolky naberou na objemu.

4. stupeň

 • pokožka je výrazně hrbolatá, celulitické útvary jsou objemné a vyskytují se skoro po celém těle.

Jak na prevenci proti celulitidě

Abychom nemuseli bojovat s třetím a čtvrtým stádiem celulitidy, třeba tento problém podchytit již v prvních stupních progrese. Pokud celulitidu již máte nebo se u vás ještě neobjevila, prevencí si vždy ozdravíte svůj životní styl.

1. Hlídejte si hmotnost těla

Nadváha je vždy doprovázena příznaky celulitidy. U hubených lidí se může vyskytovat, ale je to v ojedinělých případech. Kromě zvýšené zásoby tukové tkáně, nadváha přináší komplex zdravotních a psychických problémů. Ty se následně podepíší pod progresi příznaků. S nabíráním na hmotnosti se zpomalí metabolismus a následně i komplikuje řešení odbourání celulitidy.

Hlídejte si váhu a upravte jídelníček i dle vašeho BMI (Body Mass Index)

2. Dodržujte pitný režim

Příjem čisté vody minimálně 2 litry denně je velmi důležitý. Na odbourávání toxinů z těla se podílí lymfatický systém. Při nedostatku tekutin se zpomaluje jeho funkce a následně se toxiny začnou ukládat. Funkce těla se zatěžují a kromě jiných příznaků začíná tvorba celulitidy. Vyhýbejte se slazeným a ochuceným nápojům, které metabolismu nepomáhají ale právě naopak, zatěžují ho. Ani sycené nápoje nejsou vhodné. Plyny v tekutině ztěžují vstřebávání. Alkoholické nápoje nekonzumujte.

3. Upravte svůj jídelníček

Když chceme našemu metabolismu pomoci, nemůžeme ho zatěžovat stravou, která je náročná na zpracování v trávicím traktu. Všechny cukry, těžko stravitelné tuky a škroby přispívají ke vzniku celulitidy. Umělá sladidla a potravinářská barviva je třeba ze stravy vyloučit nebo eliminovat. 

Velmi důležitá složka potravy je listová zelenina, která napomáhá trávení a je zdrojem obrovského množství vitamínů a antioxidantů prospěšných pro metabolismus. Prospívá také celkovému zdraví. Připravte si alespoň třikrát týdně zeleninové smoothie na detox trávicího traktu. Nezapomínejte také na ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vitamínu C, který se podílí na tvorbě elastinu a kolagenu. V zimních měsících ho třeba doplňovat výživovými doplňky.

Zařaďte do jídelníčku více vlákniny, což je čerstvá zelenina, oříšky, chia semínka nebo luštěniny

4. Eliminujte stres

Dostatek spánku je předpokladem pevného zdraví. Nevyspalý a vyčerpaný organismus nedokáže odolávat stresovým situacím během dne. Znásobuje prožívání běžných problémů a dostává tělo do nepohodlného napjatého stavu. Tím se ztěžuje chod přirozených fyziologických funkcí. Zatěžuje se krevní oběh, což souvisí se zásobováním kyslíku do buněk těla. Trávení a metabolismus se zpomaluje. Tím se v přímé úměře zvyšuje ukládání toxinů. Vystresovaný organismus slabě odolává somatickým onemocněním. Proto si dopřejte nejen dostatek kvalitního spánku, ale i mentální odpočinek při činnosti, která vám navozuje klid a dobrou náladu.

5. Dostatek pohybu je základním pilířem úspechu

Bez zdravého pohybového režimu se vaše tělo neobejde. Vyberte si pohybovou aktivitu podle vašich schopností a možností a pusťte se do toho. Cvičením spálíte přebytečné tuky, posílíte kardiovaskulární systém a nejpřirozenější formou se zbavíte toxinů

Nastartujete zrychlení činnosti celého těla, metabolismu i mysli. Svalový tonus se radikálně zvýší, pokožka se napne a vznik celulitidy se zpomalí, v mnoha případech ani nezačne. Vznik endorfinů vám navodí pocit dobré nálady a lepšího sebevědomí.

Prevenci proti celulitidě můžete podpořit pravidelným cvičením jógy nebo pilates

6. Rehabilitační a kosmetické metody

Vznik celulitidy není jen zdravotní problém. V nemalé míře znepříjemňuje život po kosmetické stránce hlavně ženám. Kosmetické přípravky, které jsou cílené na zmíněnou problematiku jsou v nemalé míře nápomocné. Při těžkých stupních celulitidy se však jen na jejich účinky spoléhat nemůžete. Velký pokrok v posledních letech zaznamenal výzkum rehabilitačních technologií. Můžete tak navštívit rehabilitační, kosmetické studio nebo kliniku, kde používají přístroje s programem na prevenci a zmírnění příznaků celulitidy:

 • klasická stimulační masáž
 • peelingová masáž
 • saunování s následným ochlazovacím koupelí
 • léčivé zábaly
 • vacupress
 • lymfodrenáž
 • kryolipolýza
 • ultrazvuk
 • akustická vlnová terapie

Pokročilé stadium celulitidy

Pokud jste zanedbali první stádia celulitidy a celulitida se rozvine do vyššího stupně, cesta zpět je mnohem těžší. Vzhled pomerančové pokožky již znát na stehnech, hýždích, břiše a mnohokrát na rukou. V tomto případě už krémy nepomohou. K problému musíte přistupovat komplexně.

 • Pokud máte nadváhu, zbavit se kil navíc. Je úkol číslo jedna.
 • Pokud se dlouhodobě nevíte zbavit nadváhy, navštivte lékaře – endokrinologa.
 • Při řešení nadváhy vám může pomoci dietolog nebo odborník na poradenství pro zdravou výživu.
 • Bez cvičení to nepůjde. Doporučujeme najít si osobního trenéra, který dohlédne na bezpečnost a správný postup při cvičení.
 • Všechny výše popsané možnosti vám mohou výrazně pomoci zmírnit příznaky celulitidy.

Celulitida u mužů

U mužů se celulitida vyskytuje jen v malé míře. Za tento problém je zodpovědný hormonální systém. V mnoha případech je projev celulitidy jen nepatrný a trochu pohybu nebo snížení hmotnosti to vyřeší. Pokud se však rozvíjí do vysokého stupně, je na místě navštívit endokrinologa. Všechny metody popsané výše jsou vhodné i pro muže.

Celulitida u dětí

Pokud se celulitida vyskytuje na nožkách, horní části nohou nebo bříšku vašeho dítěte, nedělejte paniku. Dítě růstem nabírá svalovou hmotu a tukové tkáně je méně. Tím se pokožka napíná a celulitida mizí. U dětí starších třeba sledovat hmotnost a životosprávu. 

Období puberty bývá jedno z nejrizikovějších na nevhodné stravovací návyky, které vedou k nadváze. Pokud je přítomen genetický faktor, je vysoká pravděpodobnost, že si vaše dítě bude nést celulitidu do dospělosti. Je na odpovědnosti každého rodiče, aby naučil dítě správnému stravování a pitnému režimu. Neméně důležitý je pohyb. Tělesná nečinnost se v současnosti stává u pubertální mládeže návyková, fyzická slabost a snížená kondice má za následek zpomalení metabolismu. Je nepravděpodobné, že stravovací a pohybové návyky, které již děti mají v tomto věku, v budoucnu změní. 

Invazivní řešení celulitidy

Častou invazivní metodou při odstraňování tukové tkáně je liposukce. Rozhodnutí pro zákrok by měla předcházet zralá úvaha. Zákroku samozřejmě předchází lékařské vyšetření a je třeba počítat s riziky, které mohou nastat. Indikace a kontraindikace ordinuje odborný lékař. Jakkoli se budete s touto myšlenkou pohrávat, zkuste raději neinvazivní, výše popsané metody. Je to bezpečnější a celkovému zdraví prospěšnější způsob dosažení hladké pokožky. Vaše tělo vám bude za to vděčné.